Win8 geri yükleme

Win8 geri yüklemeBilgisayarınızda sorun yaşıyorsanız yenilemeyi, sıfırlamayı veya geri yüklemeyi deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızı yenilemek Windows’u yeniden yüklerken kişisel dosyalarınızı ve ayarlarınızı korur. Bilgisayarınızla birlikte gelen ve Windows Mağazası’ndan yüklediğiniz uygulamalar da saklanır. Bilgisayarınızı sıfırlamak Windows’u yeniden yükler, ancak dosyalarınızı, ayarlarınızı ve bilgisayarınızla birlikte gelenler dışındaki uygulamalarınızı siler. Yaptığınız sistem değişikliklerini geri almanın bir yolu da bilgisayarınızı geri yüklemektir.

Bilgisayarınızı yeniden başlatmak istiyorsanız bkz. Bilgisayarınızı kapatma, uyku moduna geçirme veya hazırda bekletme. Bilgisayarınızı başlatma (önyükleme) konusunda sorun yaşıyorsanız bkz. Windows Başlangıç Ayarları (güvenli mod dahil). Windows Kurtarma Ortamı’ndan bilgisayarınızı yenileyebilir, sıfırlayabilir veya geri yükleyebilirsiniz..

Bilgisayarınızı yenileme veya sıfırlama işlemine başlamadan önce

Çoğu durumda, bilgisayarınızı yenileme veya sıfırlama işlemine başladığınızda işlem kendi kendine tamamlanır. Ne var ki, Windows için eksik dosyalar gerekli olursa, genellikle bir DVD’de veya flash bellekte bulunan kurtarma medyasını takmanız istenir. Bu durumda neye ihtiyacınız olacağı bilgisayarınıza bağlıdır.

Bilgisayarınız Windows 8.1 veya Windows RT 8.1 yüklü olarak geldiyse bilgisayarınızla birlikte verilen disklere veya flash belleğe ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayar üreticinizin bu diskleri veya medyayı verip vermediğini görmek için bilgisayarınızla birlikte gelen bilgilere bakın. Bazı durumlarda, bilgisayarınızı ilk kez ayarlarken bunları oluşturmuş olabilirsiniz.

Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileme

Bilgisayarınız eskisi gibi çalışmıyorsa ve bunun nedenini bilmiyorsanız, kişisel dosyalarınızı silmeden veya ayarlarınızı değiştirmeden bilgisayarınızı yenileyebilirsiniz.

Not

 • Bilgisayarınızı Windows 8 sürümünden Windows 8.1 sürümüne yükselttiyseniz ve bilgisayarınızın bir Windows 8 kurtarma bölümü varsa, bilgisayarı yenilediğinizde Windows 8 sürümü geri yüklenir. Yenileme bittikten sonra Windows 8.1 sürümüne yükseltme yapmanız gerekir.

Uyarı

 • Web sitelerinden ve DVD’lerden yüklediğiniz uygulamalar kaldırılır. Bilgisayarınızla birlikte gelen ve Windows Mağazası’ndan indirdiğiniz uygulamalar yeniden yüklenir. Windows bilgisayarınızı yeniledikten sonra kaldırılan uygulamaların listesini masaüstünüzde bulabilirsiniz.

Bilgisayarınızı yenilemek için

 1. Parmağınızı ekranın sağ tarafından içeri doğru kaydırın, Ayarlar‘a ve Bilgisayar ayarlarını değiştir‘e dokunun.
  (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare imlecini aşağı indirin, Ayarlar‘ı ve Bilgisayar ayarlarını değiştir‘i tıklatın.)

 2. Güncelleştirme ve kurtarma’ya ve sonra da Kurtarma’ya dokunun veya tıklayın.

 3. Dosyalarınızı etkilemeden bilgisayarınızı yenileyin altında, Başlayın‘a dokunun veya tıklatın.

 4. Ekrandaki yönergeleri izleyin.

Bilgisayarınızı sıfırlama ve ‘u yeniden yükleme Windows

Bilgisayarınızı geri dönüştürmek, bağışlamak veya sıfırdan başlayarak kullanmak istiyorsanız, tümüyle sıfırlayabilirsiniz.

Not

 • Bilgisayarınızı Windows 8 sürümünden Windows 8.1 sürümüne yükselttiyseniz ve bilgisayarınızın bir Windows 8 kurtarma bölümü varsa, bilgisayarı sıfırladığınızda Windows 8 sürümü geri yüklenir. Sıfırlama bittikten sonra Windows 8.1 sürümüne yükseltme yapmanız gerekir.

Uyarı

 • Tüm kişisel dosyalarınız silinir ve ayarlarınız sıfırlanır. Yüklediğiniz tüm uygulamalar kaldırılır. Yalnızca bilgisayarınızla birlikte gelen uygulamalar yeniden yüklenir.

Bilgisayarınızı sıfırlamak için

 1. Parmağınızı ekranın sağ tarafından içeri doğru kaydırın, Ayarlar‘a ve Bilgisayar ayarlarını değiştir‘e dokunun.
  (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare imlecini aşağı indirin, Ayarlar‘ı ve Bilgisayar ayarlarını değiştir‘i tıklatın.)

 2. Güncelleştirme ve kurtarma’ya ve sonra da Kurtarma’ya dokunun veya tıklayın.

 3. Her şeyi kaldırın ve Windows’u yeniden yükleyin bölümünden Başlarken’e dokunun veya tıklayın.

 4. Ekrandaki yönergeleri izleyin.

  Not

  • Verileri hızlı bir şekilde mi yoksa ayrıntılı bir şekilde mi silmek istediğinizi seçmeniz istenir. Verileri hızlı silmeyi seçerseniz, bazı veriler özel bir yazılım kullanılarak kurtarılabilir. Verileri ayrıntılı bir şekilde silmeyi seçerseniz bu işlem biraz daha uzun sürer, ancak verileri kurtarma olasılığı daha düşük olur.

Bilgisayarınızı geçmişteki bir duruma geri yükleme

Son yüklediğiniz uygulamanın veya sürücünün bilgisayarınızda sorun yarattığını düşünüyorsanız Windows’u geri yükleme noktası olarak adlandırılan, geçmişteki bir duruma geri yükleyebilirsiniz. Sistem Geri Yükleme kişisel dosyalarınızı değiştirmez, ancak son yüklenen uygulama ve sürücüleri kaldırabilir.

Notlar

 • Sistem Geri Yükleme Windows RT 8.1 ile kullanılamaz.

 • Son geri yükleme noktası 7 günden eskiyse, masaüstü uygulamaları ve yeni Windows güncelleştirmeleri yüklediğinizde Windows otomatik olarak bir geri yükleme noktası oluşturur. Ayrıca, istediğiniz zaman kendiniz de geri yükleme noktası oluşturabilirsiniz.

Bilgisayarınızı geçmişteki bir duruma geri yüklemek için

 1. Ekranın sağ tarafından içeri doğru çekin ve Ara‘ya dokunun.
  (Fare kullanıyorsanız, ekranın sağ üst köşesine gidin, fare işaretçisini aşağı indirin ve ardından Ara‘yı tıklatın.)

 2. Arama kutusuna Denetim Masası girin ve ardından Denetim Masası‘na dokunun veya tıklayın.

 3. Denetim masası arama kutusuna Kurtarma girin ve ardından Kurtarma‘ya dokunun veya tıklayın.

 4. Sistem Geri Yükleme’yi Aç‘a dokunun veya tıklayın ve yönergeleri izleyin.

Win8 geri yükelem işlemleriniz için 0 232 441 5258 – 0 507 540 7070


Sohbete Başla
1
Merhaba
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now Button